25 Mart 2009 Çarşamba

2009 Pembeleri Sonunda Toprakla BuluştuSelamlar. 2008 yılında başladığım pembe domates yetiştirme macerası 2009'da da devam ediyor. 2008 yılında tohumları bir arkadaştan tedarik ettiğimden çıkan domatesler chery domates olarak adlandırılan tür olunca biraz hayal kırıklığına uğrasam da bu bana daha da azim verdi. Akşamüstleri domates fidelerimin balkona verdiği o kokuyu hiçbirşeyle değişmem. Ve geçen sene yaptığım yanlışları tekrarlamama konusunda bu tür hatalar bana tecrübe kazandırdı. O yüzden geçen yaz pazardan aldığım pembe domateslerden bolca tohum ayırdım ekebilmek için. Ve bolca tohumum var. Bu sene garanti pembe domates çıkacak işimi şansa bırakmıyorum. Ve Mart ayının ortalarına doğru yumurta kaplarına ektiğim 10 tane tohumdan 5 tanesi gün yüzüne çıktı.


Bu pembelerin fotograflarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım tüm balkonda domates yetiştirenler için ve benim için güzel ve verimli bir yaz olur.

Bu sene özellikle dikkat ettiğim hususlar:

-Öncelikle tohumlarımı pazardan aldığım pembe domateslerden kendim ayırdım. Ve kurutup bu sene için sakladım.

-Her yumurta kolisi boşluğuna bir tohum gelecek şekilde yerleştirdim ve %50 başarı elde ettim. 10 tıhumdan 5 tanesi gün yüzüne çıktı.

-Havalar daha tam ısınmadığı için balkona daha çıkartmadım çünkü don vurabilir.

-Tohumları diktiğim yumurta kartonunu evde çevreyi kirletmemesi için biraz derin bir saksı içine yerleştirdim.

-Geçen sene tohumları mayıs ayının ortalarına doğru ektiğimden ürün almak biraz gecikmişti o yüzden bu sene tohum ekimi için daha erken bir zamana olan mart ayının ortalarını seçtim.

Şimdilik paylaşacağım bunlar ilerleyen günlerde gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

İyi Günler Diliyorum.
2 yorum:

nalan dedi ki...

merhabalar,
ellerinize sağlık.
fidecikler uzadıkça toprak takviyesini ihmal etmeyin.
selamlar

nalan dedi ki...

ne alemde pembeler ?